Mentalya Aile Danışma ve Psikoterapi Merkezi

Antalya Psikoterapi

Antalya Psikoterapi

Mentalya Nedir?
Mentalya, Mentalizasyon(zihinselleştirme) ve Antalya kelimelerinden türetilmiş ve kurumumuzun hizmet prensibini içinde barındıran bir kelimedir. Peki o zaman “Mentalizasyon” nedir?
Mentalizasyon (zihinselleştirme) son yıllarda adından çokça söz edeceğimiz bir üst farkındalık modelidir. Şimdiye kadar birçoğumuz “empati”, “farkındalığı”, “içgörü” gibi terimleri kullandık;ama “Mentalizasyon” çok da bilinen ve uygulanan bir yöntem değildir.

Türkiye’de Psikoterapi Enstitüsü tarafından Mentalizasyon ülkemizdeki terapistlere öğretilmeye çalışılmaktadır. Mentalizasyon’da kişinin kendine önyargısız bakmayı öğrenmesi ve farkındalık oluşturması öğretilir. Kişi böylece kendi kendisinin lideri olur.

Eskiden kendini kusursuz, sağlıklı görme eğiliminde olan ve başkalarını düzeltmeye yönelen kişi artık kendine odaklanır. Kişinin kendi davranışlarına odaklanmasıyla zihin, beden ve iyileşme üçgeni içinde hareketi sağlanır. Amerikan Psikologlar Derneği tarafından yapılan çalışmalarda beynin gücünün üstünde zihnin olduğu görülmektedir. Zihnin beynimizi bir araç gibi kullanması nedeniyle “zihin eğitimi”nin önemi vurgulanmaktadır. Mentalizasyon terapisi, kişiye kendi aklı hakkında düşündüren tedavi şeklidir. Bu, psikiyatride geleceği olan, hızlı, etkili, pozitifi güçlendiren bir terapi yöntemidir. Diyelim kişi bir hata yapıyor. Öncelikle kişiye bu hatasını gösteriyoruz, daha sonra bunun kaynağını buluyoruz. Kişi bu kaynağı keşfediyor ve buradan türeyen diğer sorunlarını da tespit ediyor.

En son olarak akıl düzeyindeki bu tespitleri mentalize ederek yani zihinselleştirerek kendisiyle bir bütün oluyor. Bu da kişiyi öylesini huzurlu bir hale getiriyor ki kişi bundan sonraki hayatında artık mentalizasyonu öğrendiği için karşılaştığı sorunlar daha anlamlı ve çözülebilir hale geliyor. Kişi aslında gerçek kendisini yaşamaya başlayıp kendisiyle bir bütün oluyor.